
Headphone driver for digital audio
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| Parts packaging code | SSOP |
| package instruction | SSOP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| channel separation | 78 dB |
| Commercial integrated circuit types | TONE CONTROL CIRCUIT |
| harmonic distortion | 0.1% |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e3/e2 |
| length | 8.7 mm |
| Number of frequency bands | 1 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.9 mm |
| Maximum slew rate | 11.5 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.8 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN/TIN COPPER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| width | 5.4 mm |

| BA3579FS | BA3578FS | |
|---|---|---|
| Description | Headphone driver for digital audio | Headphone driver for digital audio |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor |
| Parts packaging code | SSOP | SSOP |
| package instruction | SSOP-20 | SSOP-20 |
| Contacts | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| channel separation | 78 dB | 78 dB |
| Commercial integrated circuit types | TONE CONTROL CIRCUIT | TONE CONTROL CIRCUIT |
| harmonic distortion | 0.1% | 0.1% |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e3/e2 | e3/e2 |
| length | 8.7 mm | 8.7 mm |
| Number of frequency bands | 1 | 1 |
| Number of channels | 2 | 2 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 60 °C | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.3 | SOP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.9 mm | 1.9 mm |
| Maximum slew rate | 11.5 mA | 11.5 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.8 V | 2.8 V |
| surface mount | YES | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN/TIN COPPER | TIN/TIN COPPER |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 | 10 |
| width | 5.4 mm | 5.4 mm |