8-Bit CMOS ROM Based and OTP Microcontrollers with 8k to 32k Memory, Two Comparators and USART
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP28,.4 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| bit size | 8 |
| CPU series | COP800 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP28,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 512 |
| rom(word) | 32768 |
| ROM programmability | MROM |
| speed | 15 MHz |
| Maximum slew rate | 9 mA |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |