Fixed Positive Standard Regulator, 12VBIPolar, TO-3, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Fairchild |
| Parts packaging code | TO-204AA |
| package instruction | , TO-204/-3 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 3.5 V |
| Maximum absolute input voltage | 35 V |
| Maximum input voltage | 35 V |
| Minimum input voltage | 15 V |
| JESD-30 code | O-XBFM-P2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.12% |
| Maximum load regulation | 0.12% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | -55 °C |
| Maximum output current 1 | 1 A |
| Nominal output voltage 1 | 12 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Encapsulate equivalent code | TO-204/-3 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
