
DUAL 1-CHANNEL, SGL POLE SGL THROW SWITCH, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | LSSOP, TSSOP8,.16 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 2.9 mm |
| normal position | NC |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| On-state resistance matching specifications | 10 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 950 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| output | SEPARATE OUTPUT |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.16 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3/18 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.3 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 80 ns |
| Maximum connection time | 120 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 2.8 mm |