IC,LINE RECEIVER,OCTAL,ALS-TTL,SINGLE-ENDED,DIP,20PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 80 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| DS3892N/B+ | DS3890J/A+ | DS3890N/B+ | |
|---|---|---|---|
| Description | IC,LINE RECEIVER,OCTAL,ALS-TTL,SINGLE-ENDED,DIP,20PIN,PLASTIC | IC,LINE DRIVER,8 DRIVER,ALS-TTL,DIP,20PIN,CERAMIC | IC,LINE DRIVER,8 DRIVER,ALS-TTL,DIP,20PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknow |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-XDIP-T20 | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Differential output | - | NO | NO |
| Number of drives | - | 8 | 8 |
| Output characteristics | - | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR |