Line Transceiver, 1 Func, 4 Driver, 3 Rcvr, CMOS, PDIP24, PACKAGE-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | EXTERNAL CHARGE PUMP; TRISTATABLE RECEIVERS |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 4 |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-232-E; V.28 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum receive delay | 10000 ns |
| Number of receiver bits | 3 |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 10000 ns |
