TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 6 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 5.25 V |
| Minimum supply/operating voltage | 4.75 V |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Processing package description | 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001, DIP-14 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | TTL |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | IN-LINE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| series | TTL/H/L |
| Logic IC type | INVERT |
| Number of inputs | 1 |
| propagation delay TPD | 22 ns |
| DM7404M | DM5404J | DM5404W | DM7404N | 5404FMQB | 5404DMQB | 5404 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14 | TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14 | TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14 | TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14 | TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14 | TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14 | TTL/H/L SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14 |
| Number of functions | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 Cel | 125 °C | 125 °C | 70 Cel | 125 °C | 125 °C | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel | -55 °C | -55 °C | 0.0 Cel | -55 °C | -55 °C | 0.0 Cel |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| series | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | - |
| Maker | - | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | - | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | - |
| package instruction | - | DIP, DIP14,.3 | CERAMIC, FP-14 | - | CERAMIC, FP-14 | CERAMIC, DIP-14 | - |
| Reach Compliance Code | - | unknow | unknow | - | unknow | unknown | - |
| JESD-30 code | - | R-GDIP-T14 | R-GDFP-F14 | - | R-GDFP-F14 | R-GDIP-T14 | - |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | - | e0 | e0 | - |
| Logic integrated circuit type | - | INVERTER | INVERTER | - | INVERTER | INVERTER | - |
| MaximumI(ol) | - | 0.016 A | 0.016 A | - | 0.016 A | 0.016 A | - |
| Number of entries | - | 1 | 1 | - | 1 | 1 | - |
| Package body material | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - |
| encapsulated code | - | DIP | QFF | - | QFF | DIP | - |
| Encapsulate equivalent code | - | DIP14,.3 | FL14,.3 | - | FL14,.3 | DIP14,.3 | - |
| Package shape | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Package form | - | IN-LINE | FLATPACK | - | FLATPACK | IN-LINE | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| power supply | - | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | - |
| Maximum supply current (ICC) | - | 33 mA | 33 mA | - | 33 mA | 33 mA | - |
| propagation delay (tpd) | - | 15 ns | 15 ns | - | 15 ns | 15 ns | - |
| Certification status | - | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | - |
| Schmitt trigger | - | NO | NO | - | NO | NO | - |
| Maximum seat height | - | 5.08 mm | 2.03 mm | - | 2.03 mm | 5.08 mm | - |
| Maximum supply voltage (Vsup) | - | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | - |
| Minimum supply voltage (Vsup) | - | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V | - |
| Nominal supply voltage (Vsup) | - | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | - |
| surface mount | - | NO | YES | - | YES | NO | - |
| technology | - | TTL | TTL | - | TTL | TTL | - |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Terminal pitch | - | 2.54 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 2.54 mm | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| width | - | 7.62 mm | 6.35 mm | - | 6.35 mm | 7.62 mm | - |