LS SERIES, DUAL 8-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO20
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 5.25 V |
| Minimum supply/operating voltage | 4.75 V |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Number of ports | 2 |
| Processing package description | SOP-20 |
| state | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | TTL |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| series | LS |
| Output characteristics | 3-ST |
| Logic IC type | DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Output polarity | INVERTED |
| propagation delay TPD | 18 ns |