
Keypad Switch, 1 Switches, SPST, Momentary-tactile, 0.05A, 12VDC, 5.1N, Solder Terminal, Surface Mount-straight, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Bourns |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator type | STEM |
| body width | 3.5 mm |
| body height | 3.5 mm |
| Body length or diameter | 6 mm |
| Circuit configuration | 1X1 |
| Maximum contact current (DC) | 0.05 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .05A@12VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 12 V |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | STSM |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Number of switches | 1 |
| Maximum operating force | 5.1 N |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| method of packing | TUBE |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY-TACTILE |
| switch function | SPST |
| Switch type | KEYPAD SWITCH |
| Terminal surface | Silver (Ag) |
| Termination type | SOLDER |