Microprocessor, 8-Bit, 1MHz, CMOS, CQCC44, CERAMIC, LCC-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | California Micro Devices |
| Parts packaging code | LCC |
| package instruction | QCCN, |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| boundary scan | NO |
| External data bus width | 8 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| JESD-30 code | S-CQCC-N44 |
| low power mode | NO |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| speed | 1 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR |
