
Power Transformer, 4.4VA,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Renco Electronics Inc. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ |
| Center click function 1 | NO |
| Center click function 2 | NO |
| high | 34.92 mm |
| Insulation voltage | 1500 V |
| length | 41.3 mm |
| Manufacturer's serial number | RL-2220 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNTED |
| Number of secondary windings | 2 |
| Output current 1 | 0.22 A |
| Output current 2 | 0.22 A |
| Output voltage 1 | 17 V |
| Output voltage 2 | 17 V |
| physical size | L41.3XB31.8XH34.92 (mm) |
| main rating | SINGLE 115V |
| surface mount | NO |
| Transformer type | POWER TRANSFORMER |
| VA rating | 4.4 VA |
| width | 31.8 mm |
| RL-2220-34-110 | RL-2220-34-30 | RL-2220-34-20 | RL-2220-28-300 | RL-2220-28-700 | RL-2220-28-35 | RL-2220-28-25 | RL-2220-28-125 | RL-2220-34-250 | RL-2220-34-600 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Power Transformer, 4.4VA, | Power Transformer, 1.2VA, | Power Transformer, 1VA, | Power Transformer, 10VA, | Power Transformer, 24VA, | Power Transformer, 1.2VA, | Power Transformer, 1VA, | Power Transformer, 4.4VA, | Power Transformer, 10VA, | Power Transformer, 24VA, |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ | PARALLEL CONNECTED, CAN BE OPERATED FROM 50 HZ TO 500 HZ |
| Center click function 1 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Center click function 2 | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| high | 34.92 mm | 21.08 mm | 21.08 mm | 41.27 mm | 34.93 mm | 21.08 mm | 21.08 mm | 34.92 mm | 41.27 mm | 34.93 mm |
| Insulation voltage | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V | 1500 V |
| length | 41.3 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 47.6 mm | 41.3 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 41.3 mm | 47.6 mm | 41.3 mm |
| Manufacturer's serial number | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 | RL-2220 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED | THROUGH HOLE MOUNTED |
| Number of secondary windings | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Output current 1 | 0.22 A | 0.06 A | 0.04 A | 0.6 A | 1.4 A | 0.07 A | 0.05 A | 0.25 A | 0.5 A | 1.2 A |
| Output current 2 | 0.22 A | 0.06 A | 0.04 A | 0.6 A | 1.4 A | 0.07 A | 0.05 A | 0.25 A | 0.5 A | 1.2 A |
| Output voltage 1 | 17 V | 17 V | 17 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 17 V | 17 V |
| Output voltage 2 | 17 V | 17 V | 17 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 17 V | 17 V |
| physical size | L41.3XB31.8XH34.92 (mm) | L25.4XB34.92XH21.08 (mm) | L25.4XB34.92XH21.08 (mm) | L47.6XB36.5XH41.27 (mm) | L41.3XB57.2XH34.93 (mm) | L25.4XB34.92XH21.08 (mm) | L25.4XB34.92XH21.08 (mm) | L41.3XB31.8XH34.92 (mm) | 47.6mm X 36.5mm X 41.27mm | L41.3XB57.2XH34.93 (mm) |
| main rating | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V | SINGLE 115V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Transformer type | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER | POWER TRANSFORMER |
| VA rating | 4.4 VA | 1.2 VA | 1 VA | 10 VA | 24 VA | 1.2 VA | 1 VA | 4.4 VA | 10 VA | 24 VA |
| width | 31.8 mm | 34.92 mm | 34.92 mm | 36.5 mm | 57.2 mm | 34.92 mm | 34.92 mm | 31.8 mm | 36.5 mm | 57.2 mm |
| Maker | Renco Electronics Inc. | Renco Electronics Inc. | Renco Electronics Inc. | - | Renco Electronics Inc. | Renco Electronics Inc. | Renco Electronics Inc. | Renco Electronics Inc. | Renco Electronics Inc. | Renco Electronics Inc. |