Pin Diode, Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Temex Ceramics |
| package instruction | O-CEMW-N2 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| application | ATTENUATOR |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum diode capacitance | 0.1 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Maximum diode forward resistance | 13 Ω |
| Diode resistance test current | 10 mA |
| Diode resistance test frequency | 120 MHz |
| Diode type | PIN DIODE |
| JESD-30 code | O-CEMW-N2 |
| Minority carrier nominal lifetime | 1.5 µs |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | ROUND |
| Package form | MICROWAVE |
| Certification status | Not Qualified |
| Reverse test voltage | 100 V |
| surface mount | YES |
| technology | POSITIVE-INTRINSIC-NEGATIVE |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | END |