Parallel I/O Port, 19 I/O, CMOS, CPGA44,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Waferscale Integration Inc. |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum access time | 1.2e-7 ns |
| External data bus width | 16 |
| JESD-30 code | S-CPGA-P44 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of I/O lines | 19 |
| Number of ports | 3 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | PGA |
| Encapsulate equivalent code | PGA44,8X8 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM size (bits) | 256 Bits |
| Maximum standby current | 0.0001 A |
| Maximum slew rate | 95 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| UV erasable | Y |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE |