EDO DRAM Module, 1MX64, 60ns, CMOS, SODIMM-144
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Infineon |
| Parts packaging code | SODIMM |
| package instruction | DIMM, DIMM144,32 |
| Contacts | 144 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE WITH EDO |
| Maximum access time | 60 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XZMA-N144 |
| memory density | 67108864 bi |
| Memory IC Type | EDO DRAM MODULE |
| memory width | 64 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 144 |
| word count | 1048576 words |
| character code | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 1MX64 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM144,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 |
| Maximum seat height | 25.4 mm |
| self refresh | YES |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | ZIG-ZAG |

| HYM64V1005GCDL-60 | HYM64V8005GCDL-60 | HYM64V4005GCDL-50 | HYM64V8005GCDL-50 | HYM64V2005GCDL-60 | HYM64V1005GCD-60 | HYM64V8005GCD-60 | HYM64V1005GCDL-50 | HYM64V4005GCDL-60 | HYM64V2005GCDL-50 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | EDO DRAM Module, 1MX64, 60ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 8MX64, 60ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 4MX64, 50ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 8MX64, 50ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 2MX64, 60ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 1MX64, 60ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 8MX64, 60ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 1MX64, 50ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 4MX64, 60ns, CMOS, SODIMM-144 | EDO DRAM Module, 2MX64, 50ns, CMOS, SODIMM-144 |
| Parts packaging code | SODIMM | SODIMM | SODIMM | SODIMM | SODIMM | SODIMM | SODIMM | SODIMM | SODIMM | SODIMM |
| package instruction | DIMM, DIMM144,32 | DIMM, DIMM144,32 | DIMM, | DIMM, | DIMM, DIMM144,32 | DIMM, DIMM144,32 | DIMM, DIMM144,32 | DIMM, | DIMM, DIMM144,32 | DIMM, |
| Contacts | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO |
| Maximum access time | 60 ns | 60 ns | 50 ns | 50 ns | 60 ns | 60 ns | 60 ns | 50 ns | 60 ns | 50 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/SELF REFRESH |
| JESD-30 code | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 | R-XZMA-N144 |
| memory density | 67108864 bi | 536870912 bit | 268435456 bit | 536870912 bit | 134217728 bit | 67108864 bit | 536870912 bit | 67108864 bi | 268435456 bi | 134217728 bi |
| Memory IC Type | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE | EDO DRAM MODULE |
| memory width | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| word count | 1048576 words | 8388608 words | 4194304 words | 8388608 words | 2097152 words | 1048576 words | 8388608 words | 1048576 words | 4194304 words | 2097152 words |
| character code | 1000000 | 8000000 | 4000000 | 8000000 | 2000000 | 1000000 | 8000000 | 1000000 | 4000000 | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 1MX64 | 8MX64 | 4MX64 | 8MX64 | 2MX64 | 1MX64 | 8MX64 | 1MX64 | 4MX64 | 2MX64 |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| self refresh | YES | YES | YES | YES | YES | NO | NO | YES | YES | YES |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG |
| Maker | Infineon | - | - | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon |
| I/O type | COMMON | COMMON | - | - | COMMON | COMMON | COMMON | - | COMMON | - |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | - | - | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - | 3-STATE | - |
| Encapsulate equivalent code | DIMM144,32 | DIMM144,32 | - | - | DIMM144,32 | DIMM144,32 | DIMM144,32 | - | DIMM144,32 | - |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | - | - | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | - | 3.3 V | - |
| refresh cycle | 1024 | 4096 | - | - | 2048 | 1024 | 4096 | - | 4096 | - |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | - | - | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | - | 0.8 mm | - |