Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8051 CPU, 6MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Intel |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | CERAMIC, DIP-48 |
| Contacts | 48 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Has ADC | NO |
| Other features | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| boundary scan | NO |
| CPU series | 8051 |
| maximum clock frequency | 12 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | YES |
| External data bus width | 8 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| JESD-30 code | R-CDIP-T48 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 60.96 mm |
| low power mode | YES |
| Number of DMA channels | 2 |
| Number of external interrupt devices | 2 |
| Number of I/O lines | 40 |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 48 |
| Number of timers | 2 |
| On-chip data RAM width | 8 |
| On-chip program ROM width | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PWM channel | NO |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | WDIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, WINDOW |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 256 |
| RAM (number of words) | 256 |
| rom(word) | 8192 |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 6.32 mm |
| speed | 6 MHz |
| Maximum slew rate | 31.04 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| C83C152JC | C80C152JC-1 | C83C152JA | 9N80A | C83C152JC-1 | C80C152JA-1 | C80C152JA | C80C152JC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8051 CPU, 6MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 8.25MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8051 CPU, 6MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | isc N-Channel MOSFET Transistor | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8051 CPU, 8.25MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 8.25MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 6MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 6MHz, CMOS, CDIP48, CERAMIC, DIP-48 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Intel | - | Intel | - | Intel | Intel | Intel | Intel |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | - | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | CERAMIC, DIP-48 | CERAMIC, DIP-48 | CERAMIC, DIP-48 | - | CERAMIC, DIP-48 | CERAMIC, DIP-48 | CERAMIC, DIP-48 | CERAMIC, DIP-48 |
| Contacts | 48 | 48 | 48 | - | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | - | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Has ADC | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| Other features | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS | - | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS | 56 SPECIAL FUNCTION REGISTERS |
| Address bus width | 16 | 16 | 16 | - | 16 | 16 | 16 | 16 |
| bit size | 8 | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| boundary scan | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| CPU series | 8051 | 8051 | 8051 | - | 8051 | 8051 | 8051 | 8051 |
| maximum clock frequency | 12 MHz | 16.5 MHz | 12 MHz | - | 16.5 MHz | 16.5 MHz | 12 MHz | 12 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | YES | YES | YES | - | YES | YES | YES | YES |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Format | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | - | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 | - | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 | R-CDIP-T48 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 60.96 mm | 60.96 mm | 60.96 mm | - | 60.96 mm | 60.96 mm | 60.96 mm | 60.96 mm |
| low power mode | YES | YES | YES | - | YES | YES | YES | YES |
| Number of DMA channels | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of external interrupt devices | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of I/O lines | 40 | 40 | 40 | - | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Number of serial I/Os | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 48 | 48 | 48 | - | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Number of timers | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| On-chip data RAM width | 8 | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | - | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| PWM channel | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | WDIP | WDIP | WDIP | - | WDIP | WDIP | WDIP | WDIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 | - | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 | DIP48,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW | - | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 256 | 256 | 256 | - | 256 | 256 | 256 | 256 |
| RAM (number of words) | 256 | 256 | 256 | - | 256 | 256 | 256 | 256 |
| Maximum seat height | 6.32 mm | 6.32 mm | 6.32 mm | - | 6.32 mm | 6.32 mm | 6.32 mm | 6.32 mm |
| speed | 6 MHz | 8.25 MHz | 6 MHz | - | 8.25 MHz | 8.25 MHz | 6 MHz | 6 MHz |
| Maximum slew rate | 31.04 mA | 41.1 mA | 31.04 mA | - | 41.1 mA | 41.1 mA | 31.04 mA | 31.04 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | - | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | - | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |