RF SSMB Connector, Male, Cable Mount, Crimp Terminal, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ITT |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | INSERTION LOSS MAX AT 1.5 GHZ, CAPTIVE CONTACT |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SSMB CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| Coupling type | SNAP |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| insulator material | TFE |
| MIL compliance | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Maximum operating frequency | 12.4 GHz |
| Panel mounting | NO |
| Termination type | CRIMP |
| voltage standing wave ratio | 1.43 |