Bus Transceiver, S Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, CDIP24, HERMETIC SEALED, SLIM, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Other features | INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION; PARITY GENERATION A TO B; ERROR DETECTION B TO A |
| series | S |
| JESD-30 code | R-CDIP-T24 |
| length | 32.0675 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 16 ns |
| Maximum seat height | 5.715 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| AM29833DC | AM29833ADMB | AM29833PC | AM29833LM | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Bus Transceiver, S Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, CDIP24, HERMETIC SEALED, SLIM, DIP-24 | Bus Transceiver, | Bus Transceiver, | Bus Transceiver, S Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, CQCC28, LCC-28 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknown |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER |