Potentiometer, Cermet, 0.75W, 200000ohm, 10% +/-Tol, 7519,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Bourns |
| Reach Compliance Code | _compli |
| structure | Sealed |
| JESD-609 code | e0 |
| Lead diameter | 0.51 mm |
| Lead length | 5.33 mm |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 6.35 mm |
| Package length | 19.05 mm |
| Package form | PCB Mou |
| Package width | 4.83 mm |
| Rated power dissipation(P) | 0.75 W |
| Guideline | MIL-R-22097 |
| resistance | 200000 Ω |
| Resistor type | POTENTIOMETER |
| rotation angle | 5400 deg |
| series | 3006 |
| size code | 7519 |
| technology | CERMET |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn90Pb10) |
| Tolerance | 10% |