
Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Harwin |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.238 inch |
| subject depth | 0.398 inch |
| body length | 0.551 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (12) |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 2.78 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | M80-5S2 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | M2 |
| Installation option 2 | JACKSCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.4892 mm |
| Plating thickness | 12u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 4 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .1946 N |

| M80-5S20405M3-00-000-00-000 | M80-5S21405M3-00-000-00-000 | M80-5S23605M3-00-000-00-000 | M80-5S24605M3-00-000-00-000 | M80-5S24805M3-00-000-00-000 | M80-5S21605M3-00-000-00-000 | M80-5S25005M3-00-000-00-000 | M80-5S24405M3-00-000-00-000 | M80-5S22622M3-00-000-00-000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 36 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 46 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 48 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 44 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2, Black Insulator, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch |
| subject depth | 0.398 inch | 0.398 inch | 0.398 inch | 0.398 inch | 0.398 inch | 0.398 inch | 0.398 inch | 0.398 inch | 0.398 inch |
| body length | 0.551 inch | 0.945 inch | 1.811 inch | 2.205 inch | 2.283 inch | 1.024 inch | 2.362 inch | 2.126 inch | 1.417 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (12) | GOLD (12) | GOLD (12) | GOLD (12) | GOLD (12) | GOLD (12) | GOLD (12) | GOLD (12) | GOLD (30) |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Durability | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N | 2.78 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e0 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | M80-5S2 | M80-5S2 | M80-5S2 | M80-5S2 | M80-5S2 | M80-5S2 | M80-5S2 | M80-5S2 | M80-5S2 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | M2 | M2 | M2 | M2 | M2 | M2 | M2 | M2 | M2 |
| Installation option 2 | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm |
| Plating thickness | 12u inch | 12u inch | 12u inch | 12u inch | 12u inch | 12u inch | 12u inch | 12u inch | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 4 | 14 | 36 | 46 | 48 | 16 | 50 | 44 | 26 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .1946 N | .1946 N | .1946 N | .1946 N | .1946 N | .1946 N | .1946 N | .1946 N | .1946 N |
| Maker | Harwin | - | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | - |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | - |