EEPROM, 4KX8, 200ns, Parallel, MOS, PDIP28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 200 ns |
| command user interface | NO |
| Data polling | NO |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 32768 bi |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 4096 words |
| character code | 4000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 4KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| page size | 32/128 words |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Maximum standby current | 0.035 A |
| Maximum slew rate | 0.13 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| switch bit | NO |
| MCM2833P20-5DS | MCM2833P20DS | MCM2833P20S | MCM2833P15-5S | MCM2833P15 | MCM2833P20-5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | EEPROM, 4KX8, 200ns, Parallel, MOS, PDIP28 | EEPROM, 4KX8, 200ns, Parallel, MOS, PDIP28 | EEPROM, 4KX8, 200ns, Parallel, MOS, PDIP28 | EEPROM, 4KX8, 150ns, Parallel, MOS, PDIP28 | EEPROM, 4KX8, 150ns, Parallel, MOS, PDIP28 | EEPROM, 4KX8, 200ns, Parallel, MOS, PDIP28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 150 ns | 150 ns | 200 ns |
| command user interface | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Data polling | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 32768 bi | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit |
| Memory IC Type | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| word count | 4096 words | 4096 words | 4096 words | 4096 words | 4096 words | 4096 words |
| character code | 4000 | 4000 | 4000 | 4000 | 4000 | 4000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| page size | 32/128 words | 32/128 words | 32/128 words | 32/128 words | 32/128 words | 32/128 words |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum standby current | 0.035 A | 0.035 A | 0.035 A | 0.035 A | 0.035 A | 0.035 A |
| Maximum slew rate | 0.13 mA | 0.13 mA | 0.13 mA | 0.13 mA | 0.13 mA | 0.13 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| switch bit | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Certification status | - | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |