QUAD OP-AMP, 6000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, CDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.325 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 6000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.43 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-M-38510 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 0.5 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| width | 7.62 mm |