COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | BCY |
| package instruction | METAL CAN-10 |
| Contacts | 10 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00003 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00003 µA |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W10 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -16 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -10 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output type | TOTEM POLE |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN10,.23 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5,+-10 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 14 ns |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 10 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| LM361H | LM361 | LM361M | LM361N | LM161 | LM161H/883 | LM161J | LM261 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 3000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, MBCY10 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 |
| Amplifier type | COMPARATOR | Comparators | COMPARATOR | COMPARATOR | Comparators | Comparators | COMPARATOR | Comparators |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 5000 mV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 mV | 3000 mV | 3000 µV | 5000 mV |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 10 | 14 | 14 | 14 | 14 | 10 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 Cel | 70 °C | 70 °C | 70 Cel | 125 Cel | 125 °C | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | - | 0.0 Cel | - | - | 0.0 Cel | -55 Cel | -55 °C | 0.0 Cel |
| Output type | TOTEM POLE | TOTEM | TOTEM POLE | TOTEM POLE | TOTEM | TOTEM | TOTEM POLE | TOTEM |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE | THROUGH-hole | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-hole | Wire | THROUGH-HOLE | THROUGH-hole |
| Terminal location | BOTTOM | pair | DUAL | DUAL | pair | BOTTOM | DUAL | pair |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM361H/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed Differential Comparator 10-TO-100 0 to 70 |
| LM361H/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, MBCY10, METAL CAN-10, Comparator |
| 5962-8757203IA | Texas Instruments(德州仪器) | COMPARATOR, 6000uV OFFSET-MAX, MBCY10, METAL CAN, 10 PIN |
| 5962-8757203IA | National Semiconductor(TI ) | IC COMPARATOR, 6000 uV OFFSET-MAX, MBCY10, METAL CAN, 10 PIN, Comparator |
| 5962-8757203IX | Texas Instruments(德州仪器) | COMPARATOR, 6000uV OFFSET-MAX, MBCY10, METAL CAN, 10 PIN |