COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum supply/operating voltage | 16 V |
| Maximum operating temperature | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel |
| Rated supply voltage | 10 V |
| Maximum negative supply voltage | -16 V |
| Rated negative supply voltage | -10 V |
| Rated response time | 14 ns |
| Maximum input offset voltage | 5000 mV |
| Processing package description | DIP-14 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | BIPOLAR |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | IN-line |
| Terminal form | THROUGH-hole |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | tin lead |
| Terminal location | pair |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Output type | TOTEM |
| Amplifier type | Comparators |
| Maximum input bias current IIB | 3.00E-5 uA |
| LM361 | LM361H | LM361M | LM361N | LM161 | LM161H/883 | LM161J | LM261 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 3000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, MBCY10 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 | COMPARATOR, 5000 uV OFFSET-MAX, 14 ns RESPONSE TIME, PDIP14 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 10 | 14 | 14 | 14 | 10 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 Cel | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 Cel | 125 Cel | 125 °C | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel | - | - | - | 0.0 Cel | -55 Cel | -55 °C | 0.0 Cel |
| Maximum input offset voltage | 5000 mV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 µV | 5000 mV | 3000 mV | 3000 µV | 5000 mV |
| Terminal form | THROUGH-hole | WIRE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-hole | Wire | THROUGH-HOLE | THROUGH-hole |
| Terminal location | pair | BOTTOM | DUAL | DUAL | pair | BOTTOM | DUAL | pair |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Output type | TOTEM | TOTEM POLE | TOTEM POLE | TOTEM POLE | TOTEM | TOTEM | TOTEM POLE | TOTEM |
| Amplifier type | Comparators | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | Comparators | Comparators | COMPARATOR | Comparators |