DUAL OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | PLASTIC, DIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.3 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.3 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 2500 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.817 mm |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| method of packing | RAIL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power | NO |
| power supply | 1.8/24 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 11 V/us |
| Nominal slew rate | 5 V/us |
| Maximum slew rate | 2.3 mA |
| Supply voltage upper limit | 35 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 9000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 |
| broadband | NO |
| width | 7.62 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM6142AMJ-QML | Texas Instruments(德州仪器) | DUAL OP-AMP, 2500uV OFFSET-MAX, 6MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 |
| LM6142AMJ-MLS | Texas Instruments(德州仪器) | DUAL OP-AMP, CDIP8, CERDIP-8 |
| 5962-9550301QPA | Texas Instruments(德州仪器) | DUAL OP-AMP, 2500uV OFFSET-MAX, 6MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 |
| LM6142AMJ/883 | Texas Instruments(德州仪器) | DUAL OP-AMP, 4800uV OFFSET-MAX, 18MHz BAND WIDTH, CDIP8, SIDE BRAZED, CERAMIC, DIP-8 |
| LM6142BIN/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC DUAL OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Operational Amplifier |
| LM6142AMJ-MLS/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | DUAL OP-AMP, CDIP8, CERDIP-8 |
| LM6142BIN | Rochester Electronics | DUAL OP-AMP, 2500uV OFFSET-MAX, 9MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |
| LM6142AIN/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | DUAL OP-AMP, 1800uV OFFSET-MAX, 9MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |