DIGITAL TEMP SENSOR-SERIAL, 13BIT(s), 0.75Cel, SQUARE, SURFACE MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | TSSOP8,.19 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum accuracy (Celsius) | 0.75 Cel |
| body width | 3 mm |
| body height | 0.86 mm |
| Body length or diameter | 3 mm |
| shell | PLASTIC |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of digits | 13 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum working current | 0.4 mA |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output interface type | 2-WIRE INTERFACE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.19 |
| Package Shape/Form | SQUARE |
| power supply | 3.3 V |
| Sensor/Transducer Type | TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SERIAL |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Termination type | SOLDER |