3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.2 V DROPOUT, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum output current | 0.3000 A |
| Maximum output voltage | 3.09 V |
| Minimum output voltage | 2.91 V |
| Maximum input voltage | 6 V |
| Minimum input voltage | 2.7 V |
| Processing package description | MSOP-8 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | SQUARE |
| Package Size | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 0.6500 mm |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Maximum voltage difference | 0.2000 V |
| Adjustment type | FIXED POSITIVE LDO REGULATOR |
| Rated output voltage | 3 V |