Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 510ohm, 5% +/-Tol
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | IBS Electronics Inc |
| package instruction | Radial, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| lead spacing | 15 mm |
| Manufacturer's serial number | MXS |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package height | 9.5 mm |
| Package length | 27 mm |
| Package form | Radial |
| Package width | 9.5 mm |
| Rated power dissipation(P) | 5 W |
| resistance | 510 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | MXS |
| technology | WIRE WOUND |
| Tolerance | 5% |