CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 15 V |
| Minimum supply/operating voltage | 3 V |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Processing package description | PLASTIC, DIP-16 |
| state | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | IN-LINE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| series | CMOS |
| Enter conditions | STANDARD |
| Logic IC type | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| Output polarity | INVERTED |
| propagation delay TPD | 300 ns |
| MM54C42 | MM54C42J | MM54C42N | MM74C42J | MM74C42N | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 Cel | 125 °C | 85 Cel | 85 °C | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel | -55 °C | -40 Cel | -40 °C | -40 Cel |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| series | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Maximum supply/operating voltage | 15 V | - | 15 V | - | 15 V |
| Minimum supply/operating voltage | 3 V | - | 3 V | - | 3 V |
| Rated supply voltage | 5 V | - | 5 V | - | 5 V |
| Processing package description | PLASTIC, DIP-16 | - | PLASTIC, DIP-16 | - | PLASTIC, DIP-16 |
| state | TRANSFERRED | - | TRANSFERRED | - | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | CMOS | - | CMOS | - | CMOS |
| packaging shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package Size | IN-LINE | - | IN-LINE | - | IN-LINE |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| Enter conditions | STANDARD | - | STANDARD | - | STANDARD |
| Logic IC type | DECIMAL DECODER/DRIVER | - | DECIMAL DECODER/DRIVER | - | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| propagation delay TPD | 300 ns | - | 300 ns | - | 300 ns |