CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| series | CMOS |
| Input adjustment | STANDARD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5/15 V |
| propagation delay (tpd) | 300 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| MM54C42J | MM54C42 | MM54C42N | MM74C42J | MM74C42N | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | CMOS SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 |
| series | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 85 Cel | 85 Cel | 85 °C | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 Cel | -40 Cel | -40 °C | -40 Cel |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum supply/operating voltage | - | 15 V | 15 V | - | 15 V |
| Minimum supply/operating voltage | - | 3 V | 3 V | - | 3 V |
| Rated supply voltage | - | 5 V | 5 V | - | 5 V |
| Processing package description | - | PLASTIC, DIP-16 | PLASTIC, DIP-16 | - | PLASTIC, DIP-16 |
| state | - | TRANSFERRED | TRANSFERRED | - | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | - | CMOS | CMOS | - | CMOS |
| packaging shape | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package Size | - | IN-LINE | IN-LINE | - | IN-LINE |
| Packaging Materials | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| Enter conditions | - | STANDARD | STANDARD | - | STANDARD |
| Logic IC type | - | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | - | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| propagation delay TPD | - | 300 ns | 300 ns | - | 300 ns |