UHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, JFET, TO-92
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 3 |
| Minimum breakdown voltage | 30 V |
| Processing package description | PLASTIC, TO-92 VARIANT, 3 PIN |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| China RoHS regulations | Yes |
| state | DISCONTINUED |
| packaging shape | round |
| Package Size | cylindrical |
| Terminal form | THROUGH-hole |
| terminal coating | tin |
| Terminal location | BOTTOM |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| structure | single |
| Number of components | 1 |
| transistor applications | amplifier |
| Transistor component materials | silicon |
| Maximum ambient power consumption | 0.3000 W |
| Channel type | N channel |
| field effect transistor technology | JUNCTION |
| operating mode | DEPLETION |
| Transistor type | RF small signal |
| Maximum leakage current | 0.0250 A |
| highest frequency band | ULTRA high frequency band |
| BF245C | BF245 | BF245A | BF245B | Q62702-F236 | Q62702-F209 | Q62702-F205 | Q62702-F182 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | UHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, JFET, TO-92 | SMALL SIGNAL, FET | SMALL SIGNAL, FET | Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, JFET, TO-92 | SMALL SIGNAL, FET | SMALL SIGNAL, FET | SMALL SIGNAL, FET | SMALL SIGNAL, FET |
| state | DISCONTINUED | ACTIVE | ACTIVE | TRANSFERRED | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE |
| Transistor type | RF small signal | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | RF small signal | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL | GENERAL PURPOSE SMALL SIGNAL |