
Board Connector, 24 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | MPE-Garry GmbH |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.174 inch |
| subject depth | 0.157 inch |
| body length | 0.416 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 700VAC V |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | 531 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Match contact row spacing | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 3 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.094 inch |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 24 |

| BL61-0248U | BL61-0308U | BL61-0158U | BL61-0098U | BL61-009U | BL61-024U | BL61-021U | BL61-012U | BL61-0218U | BL61-036U | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 24 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 30 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 15 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 9 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 9 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 24 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 21 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 12 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 21 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 36 Contact(s), 3 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Plug |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch | 0.174 inch |
| subject depth | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch |
| body length | 0.416 inch | 0.516 inch | 0.266 inch | 0.166 inch | 0.166 inch | 0.416 inch | 0.366 inch | 0.216 inch | 0.366 inch | 0.616 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V | 700VAC V |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Manufacturer's serial number | 531 | 531 | 531 | 531 | 531 | 531 | 531 | 531 | 531 | 531 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Match contact row spacing | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of rows loaded | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch | 0.094 inch |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 24 | 30 | 15 | 9 | 9 | 24 | 21 | 12 | 21 | 36 |
| Maker | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | MPE-Garry GmbH | - | - | - | - |
| ECCN code | EAR99 | - | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |