PUSHBUTTON SWITCH,STRAIGHT,SPDT,PC TAIL TERMINAL,10
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | E-Switch |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Actuator color | YELLOW |
| Actuator length | 0.248 inch |
| Actuator stroke | 2.4892 mm |
| Actuator type | PUSHBUTTON |
| Other features | RED & GREEN LED COLOR |
| body width | 12.3952 mm |
| body height | 8.001 mm |
| Body length or diameter | 17.6022 mm |
| center contact material | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Maximum contact current (DC) | 0.3 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.3A@12VDC |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 12 V |
| Dielectric withstand voltage | 1000VRMS V |
| Electrical life | 500000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | NYLON |
| illumination | LED |
| Insulation resistance | 50000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 55 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 65 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB hole count | 10 |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Terminal surface | GOLD/NICKEL |
| Terminal length | 0.122 inch |
| Terminal material | COPPER ALLOY |
| Termination type | SOLDER |
| 5501M312 | 5501M3-1,2 | |
|---|---|---|
| Description | PUSHBUTTON SWITCH,STRAIGHT,SPDT,PC TAIL TERMINAL,10 | Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 0.3A, 12VDC, 10 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight |
| Maker | E-Switch | E-Switch |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| Actuator color | YELLOW | YELLOW |
| Actuator length | 0.248 inch | 0.248 inch |
| Actuator stroke | 2.4892 mm | 2.4892 mm |
| Actuator type | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON |
| Other features | RED & GREEN LED COLOR | RED & GREEN LED COLOR |
| body width | 12.3952 mm | 12.3952 mm |
| body height | 8.001 mm | 8.001 mm |
| Body length or diameter | 17.6022 mm | 17.6022 mm |
| center contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Maximum contact current (DC) | 0.3 A | 0.3 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.3A@12VDC | 0.3A@12VDC |
| Contact resistance | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 12 V | 12 V |
| Dielectric withstand voltage | 1000VRMS V | 1000VRMS V |
| Electrical life | 500000 Cycle(s) | 500000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | NYLON | NYLON |
| illumination | LED | LED |
| Insulation resistance | 50000000 Ω | 50000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 55 | 5501M3-1,2 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 65 °C | 65 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C |
| PCB hole count | 10 | 10 |
| surface mount | NO | NO |
| Switch action | MOMENTARY | MOMENTARY |
| switch function | SPDT | SPDT |
| Terminal length | 0.122 inch | 0.122 inch |
| Terminal material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Termination type | SOLDER | SOLDER |