Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Ratioplast Electronics |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.453 inch |
| subject depth | 0.701 inch |
| body length | 2.296 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V |
| Durability | 500 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | MJ2N |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 |

| MJ2N-88BB04 | MJ2N-88AB02 | MJ2N-88BB02 | MJ2N-88DB02 | MJ2N-88CB04 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 16 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack | Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack |
| Maker | Ratioplast Electronics | Ratioplast Electronics | Ratioplast Electronics | Ratioplast Electronics | Ratioplast Electronics |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.453 inch | 0.453 inch | 0.453 inch | 0.453 inch | 0.453 inch |
| subject depth | 0.701 inch | 0.701 inch | 0.701 inch | 0.701 inch | 0.701 inch |
| body length | 2.296 inch | 1.196 inch | 1.196 inch | 1.196 inch | 2.296 inch |
| Body/casing type | JACK | JACK | JACK | JACK | JACK |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V | 1400VAC V |
| Durability | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | MJ2N | MJ2N | MJ2N | MJ2N | MJ2N |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 4 | 2 | 2 | 2 | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Plating thickness | 15u inch | 6u inch | 15u inch | 50u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 | 16 | 16 | 16 | 32 |