
Series - 3Rd Overtone Quartz Crystal, 79.999MHz Nom, ROHS COMPLIANT, GULLWING, UM-1, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Sunny Electronics Corp |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, GULLWING, UM-1, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | AT-CUT; TAPE AND REEL |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | SERIES - 3RD OVERTONE |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.003% |
| frequency tolerance | 10 ppm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 79.999 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Series resistance | 80 Ω |
| surface mount | YES |