Audio/Video Switch, 4 Func, 1 Channel, NMOS, PDSO16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -3 V |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Nominal off-state isolation | 60 dB |
| On-state resistance matching specifications | 2 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 60 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 9 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 50 ns |
| Maximum connection time | 70 ns |
| technology | NMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| DG541DY-T1 | |
|---|---|
| Description | Audio/Video Switch, 4 Func, 1 Channel, NMOS, PDSO16, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -3 V |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Nominal off-state isolation | 60 dB |
| On-state resistance matching specifications | 2 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 60 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 9 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 50 ns |
| Maximum connection time | 70 ns |
| technology | NMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |