
Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Descripti | SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN COUNTERS |
| Other features | TCO OUTPUT |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 34 mA |
| propagation delay (tpd) | 27 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 25 MHz |
| SN74LS669N | SN74LS669D | SN74LS669NE4 | |
|---|---|---|---|
| Description | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknow | compli | compli |
| Factory Lead Time | 1 week | 1 week | 1 week |
| Other features | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 |
| length | 19.305 mm | 9.9 mm | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF | 15 pF | 15 pF |
| Load/preset input | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | SOP16,.25 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 260 | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 34 mA | 34 mA | 34 mA |
| propagation delay (tpd) | 27 ns | 27 ns | 27 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.75 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm | 3.9 mm | 7.62 mm |
| minfmax | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 |
| Samacsys Descripti | SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN COUNTERS | SYNC 4-BIT UP/DWN BIN COUNTR | - |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| SNJ54LS669J | Rochester Electronics | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |
| SN54LS669J | Texas Instruments(德州仪器) | Synchronous 4-Bit Up/Down Counters 16-CDIP -55 to 125 |
| 8001802EX | Texas Instruments(德州仪器) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |
| SN74LS669N | ON Semiconductor(安森美) | SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN COUNTER |
| SN54LS669JD | Motorola ( NXP ) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |
| SN74LS669JDS | Motorola ( NXP ) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |
| HD74LS669P | Hitachi (Renesas ) | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, PDIP16, DP-16 |
| SN74LS669NE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter |
| SN74LS669ND | NXP(恩智浦) | IC,COUNTER,UP/DOWN,4-BIT BINARY,LS-TTL,DIP,16PIN,PLASTIC |
| SN74LS669JD | Motorola ( NXP ) | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |