
Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Descripti | SYNC 4-BIT UP/DWN BIN COUNTR |
| Other features | TCO OUTPUT |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 9.9 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 34 mA |
| propagation delay (tpd) | 27 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 3.9 mm |
| minfmax | 25 MHz |
| SN74LS669D | SN74LS669N | SN74LS669NE4 | |
|---|---|---|---|
| Description | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | DIP | DIP |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | compli | unknow | compli |
| Factory Lead Time | 1 week | 1 week | 1 week |
| Other features | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 |
| length | 9.9 mm | 19.305 mm | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF | 15 pF | 15 pF |
| Load/preset input | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 34 mA | 34 mA | 34 mA |
| propagation delay (tpd) | 27 ns | 27 ns | 27 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| width | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| minfmax | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz |
| Samacsys Descripti | SYNC 4-BIT UP/DWN BIN COUNTR | SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN COUNTERS | - |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| SN74LS669D | Rochester Electronics | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, SO-16 |
| SN74LS169BD | Texas Instruments(德州仪器) | Synchronous 4-Bit Up/Down Binary Counters 16-SOIC 0 to 70 |
| HD74LS669FP | Renesas(瑞萨电子) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, FP-16DA |
| SN74LS169BNSRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Counter ICs Sync 4B Up Down Binary Counters |
| DM74LS169AMX | Texas Instruments(德州仪器) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, PLASTIC, SOP-16 |
| SN74LS169BNSRE4 | Rochester Electronics | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, PDSO16, GREEN, PLASTIC, SOP-16 |
| HD74LS669RP | Renesas(瑞萨电子) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, FP-16DN |
| HD74LS669RP-EL | Renesas(瑞萨电子) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, FP-16DN |
| SN74LS169BDR | Texas Instruments(德州仪器) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, GREEN, PLASTIC, MS-012AC, SOIC-16 |
| SN74LS169DR2 | Motorola ( NXP ) | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 |
| HD74LV161AFP | Hitachi (Renesas ) | Binary Counter, Synchronous, Up Direction, CMOS, PDSO16, FP-16DA |
| SN74LS669DR | Texas Instruments(德州仪器) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16 |
| SN74LS169DR2 | Motorola ( NXP ) | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 |
| SN74LS169BNSR | Texas Instruments(德州仪器) | Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter |
| T74LS169M1 | ST(意法半导体) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, MICRO, SO-16 |
| HD74LS669FP-E | Renesas(瑞萨电子) | LS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, FP-16DA |