Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.25 inch |
| subject depth | 0.126 inch |
| body length | 1.403 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | A3960 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 7 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.142 inch |
| Terminal pitch | 3.9624 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 |
| A3960WVA-09PR | A3960WVA-03PR | A3960WVA-08PR | A3960WVA-04PR | A3960WVA-06PR | A3960WVA-11PR | A3960WVA-07PR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 11 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 7 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.156 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch |
| subject depth | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch | 0.126 inch |
| body length | 1.403 inch | 0.468 inch | 1.247 inch | 0.624 inch | 0.935 inch | 1.715 inch | 1.091 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | A3960 | A3960 | A3960 | A3960 | A3960 | A3960 | A3960 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch | 0.142 inch |
| Terminal pitch | 3.9624 mm | 3.9624 mm | 3.9624 mm | 3.9624 mm | 3.9624 mm | 3.9624 mm | 3.9624 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 | 3 | 8 | 4 | 6 | 11 | 7 |