Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.15 inch |
| subject depth | 0.167 inch |
| body length | 0.465 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Insulation resistance | 50000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 006 |
| Plug contact pitch | 0.02 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.191 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.508 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 26 |
| BTBH006D-PTM26GN | BTBH006C-PTM26GN | |
|---|---|---|
| Description | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Board mount options | PEG | PEG |
| body width | 0.15 inch | 0.15 inch |
| subject depth | 0.167 inch | 0.13 inch |
| body length | 0.465 inch | 0.465 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V | 250VAC V |
| Insulation resistance | 50000000 Ω | 50000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK |
| insulator material | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 006 | 006 |
| Plug contact pitch | 0.02 inch | 0.02 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.191 mm | 4.191 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A | 0.5 A |
| Guideline | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.508 mm | 0.508 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 26 | 26 |