10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | MSOP-10 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog output voltage | 5.5 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | SERIAL |
| JESD-30 code | S-PDSO-G10 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 3 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1953% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP10,.19,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.09 mm |
| Maximum stabilization time | 6 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 4.5 µs |
| Maximum slew rate | 0.41 mA |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DAC102S085CIMMX | DAC102S085CISD | DAC102S085CISDX | DAC102S085_07 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output | 10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output | 10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output | 10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - |
| package instruction | MSOP-10 | LLP-10 | LLP-10 | - |
| Reach Compliance Code | _compli | _compli | _compli | - |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| Maximum analog output voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | - |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | - |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | - |
| Input format | SERIAL | SERIAL | SERIAL | - |
| JESD-30 code | S-PDSO-G10 | S-XDSO-N10 | S-XDSO-N10 | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - |
| length | 3 mm | 3 mm | 3 mm | - |
| Maximum linear error (EL) | 0.1953% | 0.1953% | 0.1953% | - |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | - |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | - |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | - |
| Number of terminals | 10 | 10 | 10 | - |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | - |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | - |
| encapsulated code | TSSOP | HVSON | HVSON | - |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP10,.19,20 | SOLCC10,.11,20 | SOLCC10,.11,20 | - |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | - |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | - |
| power supply | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | - |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - |
| Maximum seat height | 1.09 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | - |
| Maximum stabilization time | 6 µs | 6 µs | 6 µs | - |
| Nominal settling time (tstl) | 4.5 µs | 4.5 µs | 4.5 µs | - |
| Maximum slew rate | 0.41 mA | 0.41 mA | 0.41 mA | - |
| Nominal supply voltage | 3 V | 3 V | 3 V | - |
| surface mount | YES | YES | YES | - |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | - |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | NO LEAD | - |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | - |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 40 | 40 | - |
| width | 3 mm | 3 mm | 3 mm | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DAC122S085CIMM/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC122S085CIMMX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC122S085CIMM | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC082S085CIMM | Texas Instruments(德州仪器) | 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC102S085CIMM | Texas Instruments(德州仪器) | Digital to Analog Converters - DAC 10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC122S085CIMMX | Texas Instruments(德州仪器) | Digital to Analog Converters - DAC 12-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC082S085CIMMX | National Semiconductor(TI ) | 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output |
| DAC102S085CIMM/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC082S085CIMM/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 输出类型:Voltage-Buffered D/A 位数:8 读写接口类型:SPI,DSP D/A通道数:2 8位轨对轨输出的低功耗数模转换器 |
| DAC082S085CIMMX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |
| DAC102S085CIMMX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 10-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 |