COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum supply/operating voltage | 18 V |
| Maximum operating temperature | 125 Cel |
| Minimum operating temperature | -55 Cel |
| Rated supply voltage | 15 V |
| Maximum negative supply voltage | -18 V |
| Rated negative supply voltage | -15 V |
| Rated response time | 200 ns |
| Maximum input offset voltage | 4000 mV |
| Processing package description | Ceramic, DIP-8 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | BIPOLAR |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | IN-line |
| Terminal form | THROUGH-hole |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | NOT SPECIFIED |
| Terminal location | pair |
| Packaging Materials | Ceramic, Glass-SEALED |
| Temperature level | MILITARY |
| Output type | O-COL |
| Amplifier type | Comparators |
| Maximum input bias current IIB | 0.1500 uA |
| LM111QML | LM111E/883 | LM111HLQMLV | LM111HRLQMLV | LM111J-8LQMLV | LM111J-8RLQMLV | LM111WGLQMLV | LM111WGRLQMLV | LM111WLQMLV | LM111WRLQMLV | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDSO10 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 125 Cel | 125 Cel | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 Cel | -55 Cel | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Maximum input offset voltage | 4000 mV | 4000 mV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV |
| Terminal form | THROUGH-hole | THROUGH-hole | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | FLAT | FLAT |
| Terminal location | pair | pair | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Output type | O-COL | O-COL | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR |
| Amplifier type | Comparators | Comparators | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Is it Rohs certified? | - | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | - | - | BCY | BCY | DIP | DIP | SOIC | SOIC | DFP | DFP |
| package instruction | - | - | , CAN8,.2 | , CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | SOP, SOP10,.45 | SOP, SOP10,.4 | DFP, FL10,.3 | DFP, SOP10,.4 |
| Contacts | - | - | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Reach Compliance Code | - | - | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli | _compli |
| ECCN code | - | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum average bias current (IIB) | - | - | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | - | - | 0.1 µA | 0.25 µA | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA |
| JESD-30 code | - | - | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 | R-GDIP-T8 | R-GDSO-G10 | R-GDSO-G10 | R-GDFP-F10 | R-GDFP-F10 |
| JESD-609 code | - | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Humidity sensitivity level | - | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | - | - | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | - | - | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Package body material | - | - | METAL | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| Encapsulate equivalent code | - | - | CAN8,.2 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | SOP10,.45 | SOP10,.4 | FL10,.3 | SOP10,.4 |
| Package shape | - | - | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | - | - | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLATPACK | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | - | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | - | - | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | - | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal response time | - | - | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns |
| Filter level | - | - | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum slew rate | - | - | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA |
| Supply voltage upper limit | - | - | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | - | - | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | - | - | NO | NO | NO | NO | YES | YES | YES | YES |
| technology | - | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal surface | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | - | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| total dose | - | - | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V |
| Base Number Matches | - | - | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| encapsulated code | - | - | - | - | DIP | DIP | SOP | SOP | DFP | DFP |
| Maximum seat height | - | - | - | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.33 mm | 2.33 mm | 2.032 mm | 2.032 mm |
| Terminal pitch | - | - | - | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| width | - | - | - | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.12 mm | 6.12 mm | 6.3 mm | 6.3 mm |