COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, SOP10,.4 |
| Contacts | 10 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.15 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-GDFP-F10 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | SOP10,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 200 ns |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 2.032 mm |
| Maximum slew rate | 6 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| total dose | 50k Rad(Si) V |
| width | 6.3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LM111WRLQMLV | LM111E/883 | LM111HLQMLV | LM111HRLQMLV | LM111J-8LQMLV | LM111J-8RLQMLV | LM111QML | LM111WGLQMLV | LM111WGRLQMLV | LM111WLQMLV | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDSO10 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 | COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDIP8 |
| Amplifier type | COMPARATOR | Comparators | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | Comparators | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV | 4000 mV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 mV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 Cel | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 Cel | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 Cel | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 Cel | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output type | OPEN-COLLECTOR | O-COL | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | O-COL | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | THROUGH-hole | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-hole | GULL WING | GULL WING | FLAT |
| Terminal location | DUAL | pair | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL | pair | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DFP | - | BCY | BCY | DIP | DIP | - | SOIC | SOIC | DFP |
| package instruction | DFP, SOP10,.4 | - | , CAN8,.2 | , CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | - | SOP, SOP10,.45 | SOP, SOP10,.4 | DFP, FL10,.3 |
| Contacts | 10 | - | 8 | 8 | 8 | 8 | - | 10 | 10 | 10 |
| Reach Compliance Code | _compli | - | _compli | _compli | _compli | _compli | - | _compli | _compli | _compli |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.15 µA | - | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | - | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA | - | 0.1 µA | 0.25 µA | 0.1 µA | 0.1 µA | - | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA |
| JESD-30 code | R-GDFP-F10 | - | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 | R-GDIP-T8 | - | R-GDSO-G10 | R-GDSO-G10 | R-GDFP-F10 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | - | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | - | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | - | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | - | -15 V | -15 V | -15 V |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | METAL | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP | - | - | - | DIP | DIP | - | SOP | SOP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | SOP10,.4 | - | CAN8,.2 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | - | SOP10,.45 | SOP10,.4 | FL10,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | - | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | - | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | - | 260 | 260 | 260 | 260 | - | 260 | 260 | 260 |
| power supply | +-15 V | - | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | - | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal response time | 200 ns | - | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | - | 200 ns | 200 ns | 200 ns |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V | - | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | - | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 2.032 mm | - | - | - | 5.08 mm | 5.08 mm | - | 2.33 mm | 2.33 mm | 2.032 mm |
| Maximum slew rate | 6 mA | - | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | - | 6 mA | 6 mA | 6 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V | - | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | - | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | - | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | - | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | - | NO | NO | NO | NO | - | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | - | - | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | - | 40 | 40 | 40 | 40 | - | 40 | 40 | 40 |
| total dose | 50k Rad(Si) V | - | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | - | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V | 50k Rad(Si) V |
| width | 6.3 mm | - | - | - | 7.62 mm | 7.62 mm | - | 6.12 mm | 6.12 mm | 6.3 mm |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 | 1 | - | - | - | 1 | 1 | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM111WRLQMLV | Texas Instruments(德州仪器) | Voltage Comparator 10-CFP -55 to 125 |
| 5962R0052402VHA | Defense Supply Center Columbus | IC COMPARATOR, 4000 uV OFFSET-MAX, 200 ns RESPONSE TIME, CDFP10, CERPACK-10, Comparator |
| JM38510/10304BGA | Defense Logistics Agency | Comparator, 1 Func, 3000uV Offset-Max, 200ns Response Time, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN |
| LM111WG/883 | Texas Instruments(德州仪器) | Voltage Comparator 10-CFP -55 to 125 |
| LM311H/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Analog Comparators Hi Perf Volt Comp |
| 5962R0052402VZA | Texas Instruments(德州仪器) | Voltage Comparator 10-CFP -55 to 125 |
| 5962R0052402VPA | Texas Instruments(德州仪器) | Voltage Comparator 8-CDIP -55 to 125 |
| LM311H | Texas Instruments(德州仪器) | Analog Comparators Voltage Comparator |
| AS111TO99/XT | Micross | Comparator, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN |
| 5962L0052401VZA | Texas Instruments(德州仪器) | Voltage Comparator 10-CFP -55 to 125 |
| LM211H | Rochester Electronics | COMPARATOR, 4000uV OFFSET-MAX, 200ns RESPONSE TIME, MBCY8, HERMETIC SEALED, METAL CAN-8 |
| LM111H | Texas Instruments(德州仪器) | 输出类型:DTL, MOS, Open-Collector, Open-Emitter, RTL, TTL 各通道功耗:6mA 传播延迟:- 比较器组数:1 电源电压:5V ~ 36V, ±2.5V ~ 18V ICCOMPARATORVOLTTO-99-8 |
| LM111H/883B | e2v technologies | Comparator |
| LM311PW | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed, 30V, Differential Comparator With Strobes 8-TSSOP 0 to 70 |
| LM311PSRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed, 30V, Differential Comparator With Strobes 8-SO 0 to 70 |