1.25 A SWITCHING REGULATOR, 275 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Rated input voltage | 12 V |
| Maximum limit input voltage | 40 V |
| Minimum limit input voltage | 6.5 V |
| Maximum operating temperature | 125 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Processing package description | PLASTIC, SO-8 |
| state | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | DMOS |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 1.27 mm |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Maximum output current | 1.25 A |
| Analog IC other types | SWITCHING REGULATOR |
| Rated regulated voltage | 3.3 V |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 275 kHz |