3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Processing package description | PLASTIC, SO-8 |
| each_compli | Yes |
| state | Transferred |
| Interface Type | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER |
| high end driver | YES |
| jesd_30_code | R-PDSO-G8 |
| jesd_609_code | e0 |
| moisture_sensitivity_level | 1 |
| Rated output peak current limit | 3 A |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| ckage_code | SOP |
| ckage_equivalence_code | SOP8,.25 |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| eak_reflow_temperature__cel_ | 235 |
| wer_supplies__v_ | 5 |
| qualification_status | COMMERCIAL |
| seated_height_max | 1.75 mm |
| sub_category | MOSFET Drivers |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Minimum supply voltage | 4 V |
| Maximum supply voltage | 7 V |
| surface mount | YES |
| Craftsmanship | CMOS |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| ime_peak_reflow_temperature_max__s_ | 30 |
| length | 4.9 mm |
| width | 3.9 mm |
| LM2726 | LM2725 | LM2725M | LM2725MX | LM2726M | LM2726MX | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Minimum supply voltage | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V |
| Maximum supply voltage | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Processing package description | PLASTIC, SO-8 | PLASTIC, SO-8 | PLASTIC, SO-8 | PLASTIC, SO-8 | - | - |
| each_compli | Yes | Yes | Yes | Yes | - | - |
| state | Transferred | Transferred | Transferred | Transferred | - | - |
| Interface Type | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | - | - |
| high end driver | YES | YES | YES | YES | - | - |
| jesd_30_code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | - | - |
| jesd_609_code | e0 | e0 | e0 | e0 | - | - |
| moisture_sensitivity_level | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |
| Rated output peak current limit | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | - | - |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | - |
| ckage_code | SOP | SOP | SOP | SOP | - | - |
| ckage_equivalence_code | SOP8,.25 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | - | - |
| packaging shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - |
| Package Size | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - | - |
| eak_reflow_temperature__cel_ | 235 | 235 | 235 | 235 | - | - |
| wer_supplies__v_ | 5 | 5 | 5 | 5 | - | - |
| qualification_status | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | - |
| seated_height_max | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | - | - |
| sub_category | MOSFET Drivers | MOSFET Drivers | MOSFET Drivers | MOSFET Drivers | - | - |
| Rated supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - |
| Craftsmanship | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | - | - |
| terminal coating | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | - | - |
| Terminal spacing | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | - |
| ime_peak_reflow_temperature_max__s_ | 30 | 30 | 30 | 30 | - | - |