3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | PLASTIC, SO-8 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| high side driver | YES |
| Interface integrated circuit type | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Nominal output peak current | 3 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage | 7 V |
| Minimum supply voltage | 4 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 3.9 mm |
| LM2726M | LM2725 | LM2725M | LM2725MX | LM2726 | LM2726MX | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 | 3 A HALF BRDG BASED MOSFET DRIVER, PDSO8 |
| length | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum supply voltage | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| Minimum supply voltage | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Processing package description | - | PLASTIC, SO-8 | PLASTIC, SO-8 | PLASTIC, SO-8 | PLASTIC, SO-8 | - |
| each_compli | - | Yes | Yes | Yes | Yes | - |
| state | - | Transferred | Transferred | Transferred | Transferred | - |
| Interface Type | - | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER | - |
| high end driver | - | YES | YES | YES | YES | - |
| jesd_30_code | - | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | - |
| jesd_609_code | - | e0 | e0 | e0 | e0 | - |
| moisture_sensitivity_level | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Rated output peak current limit | - | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | - |
| Packaging Materials | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - |
| ckage_code | - | SOP | SOP | SOP | SOP | - |
| ckage_equivalence_code | - | SOP8,.25 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | - |
| packaging shape | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Package Size | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - |
| eak_reflow_temperature__cel_ | - | 235 | 235 | 235 | 235 | - |
| wer_supplies__v_ | - | 5 | 5 | 5 | 5 | - |
| qualification_status | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - |
| seated_height_max | - | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | - |
| sub_category | - | MOSFET Drivers | MOSFET Drivers | MOSFET Drivers | MOSFET Drivers | - |
| Rated supply voltage | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - |
| Craftsmanship | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | - |
| terminal coating | - | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | - |
| Terminal spacing | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - |
| ime_peak_reflow_temperature_max__s_ | - | 30 | 30 | 30 | 30 | - |