
Quad UART with 16-Byte FIFOs 80-LQFP 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LQFP-80 |
| Contacts | 80 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY |
| Address bus width | 3 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT |
| Data encoding/decoding methods | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G80 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 12 mm |
| low power mode | NO |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of serial I/Os | 4 |
| Number of terminals | 80 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LFQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP80,.55SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 12 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |