General Purpose Inductor, 0.22uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, CHIP, 0705
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | CHIP, 0705 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.15 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.22 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | 0603HS |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 10 |
| Maximum rated current | 0.95 A |
| self resonant frequency | 800 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 7.96 MHz |
| Tolerance | 10% |




| 0603HS-221EKFS | 0603HS-272EJFS | 0603HS-332EKFS | 0603HS-332EJFS | 0603HS-272EKFS | 0603HS-221EJFS | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 0.22uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, CHIP, 0705 | General Purpose Inductor, 2.7uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, CHIP, 0705 | General Purpose Inductor, 3.3uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, CHIP, 0705 | General Purpose Inductor, 3.3uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, CHIP, 0705 | General Purpose Inductor, 2.7uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, CHIP, 0705 | General Purpose Inductor, 0.22uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, CHIP, 0705 |
| package instruction | CHIP, 0705 | CHIP, 0705 | CHIP, 0705 | CHIP, 0705 | CHIP, 0705 | CHIP, 0705 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| core material | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE |
| DC Resistance | 0.15 Ω | 1.4 Ω | 1.5 Ω | 1.5 Ω | 1.4 Ω | 0.15 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.22 µH | 2.7 µH | 3.3 µH | 3.3 µH | 2.7 µH | 0.22 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | 0603HS | 0603HS | 0603HS | 0603HS | 0603HS | 0603HS |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Maximum rated current | 0.95 A | 0.3 A | 0.28 A | 0.28 A | 0.3 A | 0.95 A |
| self resonant frequency | 800 MHz | 55 MHz | 42 MHz | 42 MHz | 55 MHz | 800 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 7.96 MHz | 7.96 MHz | 7.96 MHz | 7.96 MHz | 7.96 MHz | 7.96 MHz |
| Tolerance | 10% | 5% | 10% | 5% | 10% | 5% |
| Maker | - | Delta Electronics | Delta Electronics | Delta Electronics | Delta Electronics | - |