F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 Cel |
| Minimum operating temperature | -55 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 5.5 V |
| Minimum supply/operating voltage | 4.5 V |
| Rated supply voltage | 5 V |
| Number of ports | 2 |
| Processing package description | Ceramic, DIP-20 |
| state | DISCONTINUED |
| Craftsmanship | TTL |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | IN-line |
| Terminal form | THROUGH-hole |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | tin lead |
| Terminal location | pair |
| Packaging Materials | Ceramic, Glass-SEALED |
| Temperature level | MILITARY |
| series | F/FAST |
| Output characteristics | 3-ST |
| Logic IC type | drive |
| Number of digits | 8 |
| Output polarity | TRUE |
| propagation delay TPD | 7 ns |