1-CH 10-BIT DELTA-SIGMA ADC, PARALLEL ACCESS, PBGA292
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | 27 X 27 MM, 2.40 MM HEIGHT, 1.27 MM PITCH, MS-034BAL-2, BGA-292 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | 3A001.A.5.A.2 |
| Maximum analog input voltage | 2.5 V |
| Converter type | ADC, DELTA-SIGMA |
| JESD-30 code | S-PBGA-B292 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 27 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1367% |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 292 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA292,20X20,50 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 |
| power supply | 1.9 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 3000 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK |
| Nominal supply voltage | 1.9 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 27 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| ADC10D1500CIUT | ADC10D1000NOPB | ADC10D1000_09 | ADC10D1500 | ADC10D1500NOPB | ADC10D1500RB | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1-CH 10-BIT DELTA-SIGMA ADC, PARALLEL ACCESS, PBGA292 | 1-CH 10-BIT DELTA-SIGMA ADC, PARALLEL ACCESS, PBGA292 | 1-CH 10-BIT DELTA-SIGMA ADC, PARALLEL ACCESS, PBGA292 | 1-CH 10-BIT DELTA-SIGMA ADC, PARALLEL ACCESS, PBGA292 | 1-CH 10-BIT DELTA-SIGMA ADC, PARALLEL ACCESS, PBGA292 | 1-CH 10-BIT DELTA-SIGMA ADC, PARALLEL ACCESS, PBGA292 |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 292 | 292 | 292 | 292 | 292 | 292 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 Cel | 85 Cel | 85 Cel | 85 Cel | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel |
| Output format | PARALLEL, WORD | Parallel, WORD | Parallel, WORD | Parallel, WORD | Parallel, WORD | Parallel, WORD |
| surface mount | YES | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL | BALL | BALL | BALL | BALL | BALL |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Rated supply voltage | - | 1.9 V | 1.9 V | 1.9 V | 1.9 V | 1.9 V |
| Maximum linear error | - | 0.1367 % | 0.1367 % | 0.1367 % | 0.1367 % | 0.1367 % |
| Processing package description | - | 27 × 27 MM, 2.40 MM HEIGHT, 1.27 MM PITCH, MS-034BAL-2, BGA-292 | 27 × 27 MM, 2.40 MM HEIGHT, 1.27 MM PITCH, MS-034BAL-2, BGA-292 | 27 × 27 MM, 2.40 MM HEIGHT, 1.27 MM PITCH, MS-034BAL-2, BGA-292 | 27 × 27 MM, 2.40 MM HEIGHT, 1.27 MM PITCH, MS-034BAL-2, BGA-292 | 27 × 27 MM, 2.40 MM HEIGHT, 1.27 MM PITCH, MS-034BAL-2, BGA-292 |
| state | - | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE |
| Craftsmanship | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| packaging shape | - | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package Size | - | GRID array | GRID array | GRID array | GRID array | GRID array |
| Terminal spacing | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| terminal coating | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Packaging Materials | - | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy | Plastic/Epoxy |
| Sampling Rate | - | 3000 MHz | 3000 MHz | 3000 MHz | 3000 MHz | 3000 MHz |
| Type of converter | - | DELTA-SIGMA | DELTA-SIGMA | DELTA-SIGMA | DELTA-SIGMA | DELTA-SIGMA |
| Output bit encoding | - | OFFSET binary, 2S supplementary binary | OFFSET binary, 2S supplementary binary | OFFSET binary, 2S supplementary binary | OFFSET binary, 2S supplementary binary | OFFSET binary, 2S supplementary binary |
| Number of analog channels | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Sample and hold and track and hold | - | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| ADC10D1500CIUT/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 10-Bit, Dual 1.5-GSPS or Single 3.0-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1000CIUT/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.0-GSPS or Single 2.0-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1800CIUT | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.8-GSPS or Single 3.6-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1600RFIUT | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.6-GSPS or Single 3.2-GSPS, RF-Sampling Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1600CIUT/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.6-GSPS or Single 3.2-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC10D1000CIUT/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 10-Bit, Dual 1.0-GSPS or Single 2.0-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC10D1000CIUT | Texas Instruments(德州仪器) | 10-Bit, Dual 1.0-GSPS or Single 2.0-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1000RFIUT/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.0-GSPS or Single 2.0-GSPS, RF Sampling Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1600CIUT | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.6-GSPS or Single 3.2-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1800CIUT/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.8-GSPS or Single 3.6-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1000CIUT | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.0-GSPS or Single 2.0-GSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1600RFIUT/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | 12-Bit, Dual 1.6-GSPS or Single 3.2-GSPS, RF-Sampling Analog-to-Digital Converter (ADC) 292-BGA -40 to 85 |
| ADC12D1000RFIUT | Texas Instruments(德州仪器) | Analog to Digital Converters - ADC 12B 1.0/2.0 GSPS RF sampling ADC |
| ADC12D1600RFUIT | National Semiconductor(TI ) | IC PROPRIETARY METHOD ADC, PBGA292, MS-034BAL-2, BGA-292, Analog to Digital Converter |
| ADC12D1000/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC PROPRIETARY METHOD ADC, PBGA292, LEAD FREE, MS-034BAL-2, BGA-292, Analog to Digital Converter |
| ADC12D1600/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC PROPRIETARY METHOD ADC, PBGA292, LEAD FREE, MS-034BAL-2, BGA-292, Analog to Digital Converter |