
HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,9 CONTACTS,PIN,0.156 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.25 inch |
| subject depth | 0.125 inch |
| body length | 1.359 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1200VAC V |
| Durability | 150 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 87707 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 3.9624 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 |
| 87707-5 | 87707-1 | |
|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,9 CONTACTS,PIN,0.156 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,13 CONTACTS,PIN,0.156 PITCH,PC TAIL TERMINAL,BLACK |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.25 inch | 0.25 inch |
| subject depth | 0.125 inch | 0.125 inch |
| body length | 1.359 inch | 1.983 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1200VAC V | 1200VAC V |
| Durability | 150 Cycles | 150 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 87707 | 87707 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch | 0.156 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A |
| Guideline | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.125 inch | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 3.9624 mm | 3.9624 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 9 | 13 |